Urtësi

Këshilla të përjetshme për shkrimin, dituria e mbledhur e shkrimtarëve të mëdhenj

Susan Orlean për të shkruar... "Ju duhet thjesht ta doni shkrimin, dhe duhet t'i kujtoni vetes shpesh se e doni atë." John Steinbeck: Këshilla për të shkruarit, dhe një mohim i ligjit "Braktisni idenë që ...
Read More

Marcel Proust: Bota nuk u krijua një herë, por sa herë që vinte një artist origjinal

Aforizma nga Marcel Proust Ne duhet të jemi mirënjohës ndaj njerëzve që na bëjnë të lumtur. Ata janë kopshtarët e zhytur në mundime dhe mendime, që e bëjnë shpirtin tonë të lulëzojë. Muzika është ndoshta ...
Read More

Charls Bukowski: Nuk ka asgje me terheqese ne kete planet se sa nje femer e mencur

Nuk ka asgje me terheqese ne kete planet se sa nje femer e mencur. Nje femer qe te vret me vetbesimin e saj, madheshtine, hijen e rende te nje sundimtareje, nje femer qe peshon karakter ...
Read More

Kur fama vlen me shume se talenti, një përkufizim fantastik dhe e vërteta e autorësisë

"Mua më ka sosur durimi ndaj cinizmit, kritikave të tepruara dhe kërkesave të çdo natyre. Më ka humbur vullneti për të kënaqur ata që nuk më pëlqejnë, të dua ata që nuk më duan dhe ...
Read More

Johan Wolfgang Goethe, ati i letërsisë gjermane: Kush dëshiron të shpëtojë nga një e keqe, e di mirë se çfarë kërkon

*** Bukuria, ajo që gjithnjë ka aftësinë të na magjeps, është manifestim i ligjeve sekrete natyrore, të cilat nëse nuk i qëmtojmë me ngulmin e një eksploratori, do të na fshiheshin ne përgjithmonë për të ...
Read More

Çfarë mendojnë për pushtetin dhe demokracinë të diturit, nga Sokrati e Konfuci te Gëte, nga Niçe tek Tolstoj, etj…        

Niçe: Unë e quaj shtet ku të gjithë dehen me helmin, e të mirave dhe të këqijave: shtet, ku askush nuk di për veten e vet, as të mirët e as të këqijtë: shtet, ku ...
Read More

Jorge Luis Borges: Të shkruarit nuk është asgjë më shumë se sa një ëndërr e udhërrëfyes

Një prej figurave letrare më unike të shekullit 20, Jorge Luis Borges, u lind në Argjentinë, në 24 gusht 1899. Si një mjeshtër i tregimeve të shkurtër, Borgesi shkroi për botën kriminale të Argjentinës dhe ...
Read More

Shprehje frazologjike të Mit’hat Frashërit për shqiptarët, karakterin dhe personalitetin e tyre

Mithat Frashëri u lind më 25 mars 1880 në Janinë; vdiq më 3 tetor 1949 në Nju-Jork, SHBA. Ishte i biri i Abdyl Frashërit dhe nipi i Sami Frashërit dhe Naim Frashërit. Ai e njohu ...
Read More

Ja çfarë mendonte Faik Konica për Shqipërinë dhe shqiptarët. Njohja përmes shprehjeve të tij emblematike

Kush më mirë se Faik Konica mund të perifrazojë shqiptarët ashtu siå ato ishin dhe janë. Ai ishte jo vetëm një nga njerëzit më të ditur dhe më të arsimuar shqiptar, por ishte dhe mbeti ...
Read More

Mendimet e Vincent Van Gogh për jetën dhe artin, përmes letrave dërguar vëllait, Theo

Për të vepruar në këtë botë, duhet të vdesësh brenda vetes…Njeriu nuk gjendet përmbi tokë vetëm për të qenë i lumtur, as dhe për të qenë thjesht i ndershëm. Gjendet për të realizuar gjëra të ...
Read More