Shëndetësi

Ha gjelbër! Sepse perimet dhe frutat e gjelbra janë plot me vitamina, minerale dhe antioksidues dhe mbi të gjitha me shije të mirë

Ha gjelber! Ka arsye se pse kjo po permendet shume koheve te fundit, e kjo eshte per shkak se ushqimet ...
Read More

Ja kush janë 10 hapa të thjeshtë për të rritur detoksifikimin, çlirimin e organizmit nga helmet

Detoksifikimi është proçesi natyral i eliminimit dhe neutralizimit të materialeve toksike nga qelizat, indet, organet dhe gjaku i organizmit të ...
Read More

Një studim i ri tregon se si rezistenca anti-mikrobike ndaj një ilaçi kyç mund të përhapet nga një fermë derrash në Kinë, tek speciet njerëzore dhe shtazore nëpër botë

Shkencëtarët janë të tronditur nga shpejtësia me të cilën rezistenca ndaj antibiotikëve të fuqishëm është në gjendje të përhapet nga ...
Read More

Uri e vazhdueshme, kush janë nxitësit më potencial që e shkaktojnë këtë ndjenjë të bezdisshme?

Emocionet si stresi, ankthi, mërzia mund të nxisin një dëshirë të vazhdueshme për ushqim: është e ashtuquajtura uria nervoze. Emocionet ...
Read More

Ekzistojnë dieta të shumta për të humbur kilogramët e tepërt, por një nga më të veçantat është dieta e dorës

Ekzistojnë dieta të shumta për të humbur kilogramët e tepërt, por një nga më të veçantat është dieta e dorës ...
Read More

Mjalti me arra mund të quhet si një nga ilaçet më të mira natyrore dhe që është i aftë të trajtojë disa sëmundje

Ky kombinim i siguron trupit të gjitha vlerat thelbësore duke filluar nga vitaminat, mineralet, proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet e nevojshme ...
Read More

Njihuni me legjendat dhe të pavërtetat për shëndetin, të cilat ende i marrim si të vërteta absolute

Një detaj nga vepra “Guri i çmendurisë”, një pikturë nga Hieronymous Bosch. Në Mesjetë, mendohej se për të kuruar çmendurinë ...
Read More

Çfarë është ritmi qarkullues i trurit dhe si ti menaxhojmë energjitë potencuese të orarit të funksionimit të tij?!

Nëqoftëse e ke vënë re gjatë ditës, në orë të caktuara, ndihesh ose plot energji ose i përgjumur. Për këtë, ...
Read More

Çaji me gjethet e ullirit, receta me moshë biblike. Kush janë dobitë shëndetësore dhe cilat sëmundje shëron ky çaj?

Të gjithë biem dakord për vlerat mbresëlënëse të ullirit, por a dini që pema e këtij fruti është shumë bujare ...
Read More

Si duhet të ushqeni, çfarë duhet konsumuar dhe çfarë duhet shmangur nga ngrenia, sipas grupit të gjakut?

Pyetjet më të shpeshta që ju bëjnë dietologëve, është se në bazë të grupit të gjakut, a duhet të ushqehemi ...
Read More