Reportazh

Albert Vataj, në Shkodrën e etjes së mallit dhe andjes së miqve

Nga Albert Vataj Shkodra e nostalgjisë dhe mallit, andjes së dëshirimeve dehëse, e vërshimit gjakues të etjes për dashuri ndodhej përtej një mundësie, 100 e ca kilometra larg dhe 39 gradëve përvëluese të gushtit. - ...
Read More

Kelmend, Leqeve të Hotit, kah mrekullia e bjeshkëve thërret me kushtrim

Nga Albert Vataj Një bukuri që vetëm natyra mund ta dëshmojë autorësinë dhe shpirti ta stolis me fjalë të ëndshme dhe dehëse. E thellë si jehonë që zbret nga kujtesa e kohës dhe përplaset në ...
Read More

Dhermiu, mes 20 plazheve më të bukura të Europës. E kaltra e thellë e detit që të josh dhe të magjeps

Ende sezoni i pushimeve është larg, por magjia e blusë së thellë, me të cilën krijuesi ka pikturuar këtë tabllo të natyrës tonë bregdetare është e tillë që do të bënte të marrosej çdo ëndje, ...
Read More

Afër Bogës, Thethit dhe Kryqi të Qafë Thorës, magjia e ashpër e alpeve të Veriut

Alpet janë bukuria më e magjishme që vendi jonë ka, e si rrjedhim është edhe nder më vete të mund të kesh kënaqësinë që t’i vizitosh si në dimër edhe në verë, edhe pse gjatë ...
Read More

Erseke/Rehova, fshati ku turistët hanë bashkë me banorët

“U gatuajmë bamje me mish në furrë dhe ata duan të hanë bashkë me ne. Kështu u kthye zakon në të gjithë fshatin. Turistët nuk rreshtin së kthyeri” Vetëm dy kilometra larg Ersekës ndodhet Rehova, ...
Read More

Thesaret e fshehura të Drinit. Mrekullia e liqenit që gjarpëron në luginën magjepsëse që fillërojnë kreshtat e maleve

Kur shqipton fjalën Drin të ndërmendet lumi, ndoshta edhe ndonjë djalosh me emrin Drin e pa dyshim dhe hidrocentralet e ngritura mbi rrjedhën e tij bujare 160 km të gjatë. Por pak ose jo aq ...
Read More

Njihuni me Pamukkale, prekja magjike e një mrekullie të natyrës, shëruesi i ujërave të bardhë termalë

Çdo mrekulli ka një legjendë. Patjetër që edhe kjo meriton të ketë një të tillë. Një prej atyre gojimeve, të cilat duke udhëtuar në kohëpaskohje kanë mbërritur deri në themelet e interesimit të ëndjes si ...
Read More

Velipoja, diadema e brigjeve magjepsëse të Adriatikut

Nga Alberet Vataj Velipoja, një thesar i "pazbuluar" Për të flitet fare pak. Por kjo nuk ia ka hequr privilegjin asaj të jetë një prej atraksioneve turistike me vlera të patëdyta. Nëse media e ka ...
Read More

Valbona, kjo ngasëse “mëkatare” e and egrashe e bjeshkëve

Nga Albert Vataj Prej qyshkuri dhe pajada, jemi kredhur nëpër udhëpërshkrues të ndryshëm dhe qëmtues  symprehtë . Nëpër gojtar më namë është çapit mbamëndja e alpeve, këtij Babel të natyrës shqiptare. Tash kur vullnesa për ...
Read More

Shkodër, je ba kaq e bukur e unë jam tu vujt se nuk kam ma shumë dashuni me t’falë

Nga Albert Vataj Me kamt e laguna në Kir, sytë e lamun në Bunë, e kundrimin e njomun në Liqen, çapit në të sotmën tande si atëherë edhe tash. Me më shumë thinja, rrudha e ...
Read More