Qytetërim

Statuja e Lirisë në ishullin Bedloe në New York-SHBA, një fener që ndriçon rrugën drejt ëndrrës

Nga Albert Vataj Për të është shkruar kaq shumë, por ka gjithnjë motivim shtytës për ta përcjell Statujën e Lirisë rishtas përmes rreshtash dhe faktesh, jo vetë si një kryevepër arti, por përmbi krejt, si ...
Read More

Tavanet e kishave të famshme, të shtangur me sytë nga qielli në shtëpitë e Zotit

Nga Albert Vataj Fotografim i qiellit në “shtëpitë” e Zotitit. Imazhe panoramike befasuese të kishave në të gjithë botën. Pamje të cilat të shtangin me madhështinë e tyre, me kumtin që përcjellin dhe krejçka kjo ...
Read More

Profeci të lashta që ndryshuan botën: Juliani, pagani i fundit dhe lindja e Krishtërimit

Julian Femohuesi ishte një perandor romak që erdhi në pushtet në vitin 361. Ndonëse kristianizmi po fitonte shumë terren, Juliani jo vetëm e hodhi poshtë besimin e krishterë, por edhe zhvilloi një lloj lufte jo ...
Read More

Madridi i ngrohtësisë dhe ngjyrave, i jetës së natës që merr flakë, i pulist të gjëmimshëm dhe gjallërisë

Nga Albert Vataj Qyteti plot jetë, i vendosur në një zonë të pasur me bukuri natyrore, është gjithmonë i gatshëm për të pritur me krahë hapur ata që duan ta njohin apo ta vizitojnë. Kështu ...
Read More

Berati, ky qytet i bukur me rrënjë në lashtësi dhe harlisje në historinë e Shqipërisë

Kujtdo qe i eshte dhene mundesia te vizitoje Beratin ka mbetur i mahnitur. Jo vetem nga bukuria e tij e ralle, por edhe nga bujaria dhe mikpritja beratase. Berati si qytet eshte i ndertuar ne ...
Read More

Vjena kryeqyteti i valsit, gërshetim epokash e stilesh nga të gjitha kohërat.. dhe shqiptarët

Çfarë mrekullie, çfarë pasurie! Performanca e shkollës spanjolle në rrugët e qytetit kalon përmes Hofburgut vjenez – një mrekulli arkitekturore nga Fisher fon Erlah, pallati i ndërtuar në vitin 1730, brenda të cilit janë vendosur ...
Read More

Eixample, Barcelon, qyteti që sfidoi kohën, Ildefons Cerdà, planifikuesi urba që vdiq pa mirënjohje dhe pa shpërblim për këtë kryevepër

Nga Albert Vataj Kjo i ngjet më shumë një loje me kubat lego se sa një realitet arkitekturor, perfeksioni i së cilës tejkalon kufinjtë e imagjinatës dhe rrok fuqishëm arsyen e faktit. E pabesueshme, por ...
Read More

Venecia… “një këmbanë e madhe qiellore, ku uji dhe qielli nuk njohin dhe nuk ndajnë kufinj”

Nga Albert Vataj Ju keni menduar se datëlindje ka vetëm për njerëzit, por ai, njeriu, vetë gjenia e tij, ngjizi dhe krijoi jetë prej jetës së vet, si një sporvë e mirënjohjes për jetën, si ...
Read More

Nga antikiteti deri në modernitet, përmbledhtazi historia e gjoksmbajtësve dhe ndryshimi i perceptimit të shoqërisë

Nga Albert Vataj Sytjena është një aksesor i veshjeve intime të femrave, si e tillë ajo, si çdo gjë tjetër që ka ardhur të pasurojë cilësisht jetën, ka historinë e saj, ka origjinën dhe rrjedhimit ...
Read More

Praga, qyteti magjik i të dashuruarve, atraksioni që tejkalon çdo fantazi

Nga Albert Vataj Ai është një qytet i veçantë. Ai është një qytet, i cili fton dhe mirëpret në magjinë e saj kërshëritëse shumë admirues të hostorisë dhe arkitekturës, të dashurisë dhe gastronomisë, të arkeologjisë ...
Read More