Prozë

Hajdutët e Kishës… dhu rruzarja e Shën Marisë

Alberto Moravia Çfarë bën ujku kur ujkonja dhe këlyshët e tij kanë uri dhe janë me bark bosh, kur ankohen dhe grinden me njëri-tjetrin, çfarë bën ujku? Unë them se ujku del nga strofka në ...
Read More

George Orwell – Vrasja e Elefantit

Në Moulmein, në Birmaninë e Poshtme, më urrente një numër i madh njerëzish – ishte hera e parë në jetën time që kisha fituar rëndësinë e duhur që të më ndodhte një gjë e tillë ...
Read More

Për kumarin dhe kumarxhinjtë, pjesë nga romani “Lëkura e Shagrenit”, Talismani, i Honore dë Balzak

"Zotëri, hiqeni kapelën, ju lutem! i thirri me të vrazhdë një plakush i zbehtë, i strukur nën hije matanë një parmaku, i cili u ngrit përnjëherësh duke nxjerrë në pah fytyrën e një tipi të ...
Read More

“Unë u vetëvrava” një tregim brilant satirik i shkrimtarit të madh turk, Azis Nesin

Ca kohë më parë më ishte ngjitur një sëmundje shumë e rrezikshme. Sëmundja ishte verem, ishte aq e shpifur sa ma mërziti jetën. Shi në ato momente kryqëzoi për herë të parë mendtë e mia ...
Read More

Sharl Bodler: Ajo që shohim përtej xhamave të një dritareje

Ai që vrojton nga jashtë, për të mësuar se ç’ndodh pas një dritareje të hapur, nuk arrin të marrë vesh kurrë aq shumë gjëra, se sa ai që arrin të shohë matanë një dritareje të ...
Read More

“Mesha e Ateistit”, Honore de Balzak: Çfarë lufte të tmerrshme e të pandashme bën mediokriteti me ata që ia kalojnë

Nuk kisha as miq për shkak të karakterit tim shpërthyes, dyshues e të paqetë. Askush nuk donte ta kuptonte se fakti që prekesha shpejt, shpjegohej me vështirësitë e jetës dhe me të punuarit jashtë mase ...
Read More

Se shekulli i njizetët àsht shekulli i apoteozëz së misrit nder foletë e shqypeve

Legjenda e misrit.., Migjeni Misër! Misër! Në shekullin e njizetët s'ka apoteoza perëndìsh, por ka apoteoza misri. Bjeshkët t'ona, qi dikur qenë lteret e apoteozave perëndìsh, sot janë lteret e apoteozës së misrit. Nji kokërr ...
Read More

Nata e vorrit që këputi jetën e poetit Havzi Nela

Nga Petrit Palushi Litarin e prenë me gërshërë dhe trupi i të ndëshkuarit ra vrik në karrocerinë e makinës sikur të binte një trung peme. Qe ora njëmbëdhjetë e paradites. Mbasi e hoqën prej vendit ...
Read More

Zhan Pol Sartri tregon se çfarë mendon dhe çfarë bën një grua “Në takimin e parë”

Ja për shembull një grua, e cila ka shkuar në një takim të parë. Ajo i njeh fort mirë synimet që ushqen ndaj saj burri që po flet. Ajo e di gjithashtu se herët a ...
Read More

Shitësi i gështenjave dhe trishtimi i një kohe gri, nga “Qortimet e vjeshtës” të Qemal Stafës

Qortimet e vjeshtës E shihja çdo mëngjes, kur shkoja në shkollë. Gjithmmonë në të njajten skutë, e njajta fytyrë zeshkane, e mblueme me lesh të gjatë, që lëshonte ngandonjëherë vezullime t'argjandta. Vuejtjet ma tepër se ...
Read More