Profil

Nelson Mandela, simbol i sakrificës, guximit, bindjes dhe vizionit

Plot 5 vite më parë vdiq në moshën 95-vjeçare, ish-presidenti i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela. Ai vlerësohet për rolin që pati në çlirimin e Afrikës së Jugut nga dhuna dhe urrejtja, diskriminimi dhe konflikti ...
Read More

Ferid Kola, skulptori që jetësoi figurat më të mëdha kombëtare  – Një ditë e paharuar në atelienë e mjeshtrit

Nga Pjeter Logoreci Kush viziton atelienë e skulptorit shkodran Ferid Kola, befasohet nga bukuria dhe shumëllojshmeria e figurave të krijuara me teknika nga më të ndryshmet që njeh arti i skulpturës. Përshtypja e parë të ...
Read More

Federico Fellini, gjeniu që krijoi mijëra botë – mes qiellit, ferrit dhe cirkut

"Shumë thonë që jam gënjeshtar. Që gënjej deri kur them të vërtetën, por edhe ata gënjejnë. Gënjeshtrat më të mëdha që kam dëgjuar mbi veten time. Mund t'i përgënjeshtroja, por meqë jam një gënjeshtar askush ...
Read More

Lek Kadeli, shqiptari i suksesshëm nga Oroshi i Mirditës në Zyrën e Kërkimit dhe Zhvillimit të SHBA-ve

Lista e shqiptarëve të suksesshëm në administratën amerikane përbëhet nga shumë emra, njëri prej të cilëve është Lek Kadeli. Pak nga ne kanë dëgjuar për të. Për të atin e tij, Gjon Kadeli, gazetarin e ...
Read More

Stephen Hawking, një student indiferent por talent i pazakontë për të menduar jashtë kornizave, ai që i shtyti tej caqet e mundësisë njohëse të njeriut 

Stephen Hawking ka lindur më 8 janar 1942 në Oxford të Britanisë së Madhe dhe vdiq me 14 mars 2018. Dashuria e parë e tij ishte matematika. Megjithëse ai ishte një student indiferent dhe i ...
Read More

Shkëlqimi i parakohshëm dhe fundi i trishtë i ish-mbretëreshës së Francës, Mari Antuaneta, jeta në kapërcyell e një gruaje të rrallë

Do të mbetet emblematike në historinë e monarkisë franceze, emri dhe gjithçka që rreket të krijojë një panoramë atë çfarë ishte mbretëresha e Francës, Maria Antoneta. Ajo u martua me Luigjin XVI te Francës. Ishte ...
Read More

Al Paçino, anatomia e një aktori nga varfëria ekstreme tek sukseset magjike

Nga Karina Longworth/  Al Pacino, i famshem per rolet e tij ne filma te tille si “The Godfather”, “Dog Day Afternoon”, “Scarface” dhe “Arome gruaje”, ka qene i pastrehe ne moshen 20 vjecare. Kur Pacino ...
Read More

Euripidi, me tragjiku i poetëve grekë, gurëthemeli i epokës helenike, njohës dhe jetësues në dramë i psikologjisë njerëzore

Euripidi, (480 - 406 PES) së bashku me Eskilin dhe Sofokliun përbën treshen e tragjedisë klasike greke, prej të cilit nga 92 vepra gjithësej që bashkëshkroi janë ruajtur, ose kanë mbërritur derimsot vetëm 17, të ...
Read More

Jeta dhe krijimtaria e Sharl Bodler, fëmijëria e cergët që u shndërrua tek ai në gjenialitet i shpirtit rebel

Ai mbeti një ndër poetët më të rëndësishëm, krijimtaria e të cilit plazmoi gjurmët e para të modernizmit, dhe hodhi hapin vendimtar të një ndryshimi epokal në Francën që druhej nga amoraliteti dhe përpëlitej në ...
Read More

Margaret Hasluck, skocezja që pasuroi albanologjinë dhe ndërkombëtarizoi njohjen dhe vlerat për Shqipërinë dhe shqiptarët

Margaret Hasluck (1885 - 1948) ka qenë nji gjeografe, gjuhëtare, e arkeologe skoceze. Gjithashtu veprimtarinë e saj e përbëjnë edhe fushat e folklorit, gjeografisë, gjuhës, etnografisë, etj. Janë këto fusha ku kontributi i saj më ...
Read More