Pikturë

Në botën e mistereve të artit-Vetëportreti i gjermanit të Rilindjes, Albrecht Dürer, më i debatuari në historinë e pikturës

Vetëportreti i piktorit dhe teoricienit të Rilindjes Gjermane, Albrecht Dürer (21 maj 1471 – 6 prill 1528) është një nga punët, ndoshta jo nga më të rëndësishmet, se sa më të përfshirat në debate, komente ...
Read More

“Vajza shqiptare” (1870), tabloja e manifestimit të ndikesave orjentale në jetën shqiptare, shprehur në pikturën realiste të serbit, Svetislav Jovanoviç

Ai ishte një nga tre piktorët e familjes Pavle-Paja, Svetisllav dhe Milan Jovanoviç. Më i njohuri mbetet Paje, i cili e mësoi dhe rrugën e të cilit ndoqi, duke u përpjekur të mos jetë një ...
Read More

Mikelanxhelo Buonaroti, poeti, piktori, skulptori dhe arkitekti i artë i Rilindjes, simboli i përsosmërisë krijuese, një Hyjni e artit

Ai ishte simboli i njimëndttë i përsosmërisë artistike. Ashtu sikurëse Fidia e lashtësisë, që përfaqësoi kulmin e artit antik grek, me veprën e tij në skulpturë, pikturë dhe arkitekturë, Mikelanxheli Buonaroti, i tejkaloi pararëndësit, sfidoi ...
Read More

Autobiografia e gjeniut të Rilinjdes së Artë italiane: “Mikelanxhelo: Unë jam zjarri”, nga Costantino D’Orazio

Nuk do ta besosh, po nuk është hera e parë që mendoj të hedh tutje gjithçka. Të marr gdhendësit e mi e t’i hedh në Tevere. Të mbledh veglat e t’i hedh në rrymat e ...
Read More

“Luftëtar shqiptar” me fustanell, në Greqi, 1830. Puna është realizuar në vitin 1861 nga Carl Haag

Kjo është një nga punët e shumënjohura të piktorit Carl Haag, i cili u lind në Erlangen, në Mbretërinë e Bavarisë më 20 prill 1820 dhe vdiq më 24 janar 1915. Ai ka marrë trajnim ...
Read More

Edison Gjergo, piktori që theu rregullat e soc-realizmit, i kurajshmi dhe sakrifikuesi i penelit

"Epika e yjeve të mëngjesit" - për këtë vepër oil në canvas, me dimensionet e telajos 179 x 119.5 cm, krijuar në vitin 1971 u dënua me burg Edison Gjergo (1939 -1989). Ishte një urrejtje ...
Read More

Salvador Dalí, një i “çmendur” që arriti të na magjepste me “çmenduritë” e tij

Ai ishte një i "çmendur" që arriti të na magjepste me "çmenduritë" e tij, ishte zëri mëë i buçimshëm i penelit. Erdhi për të bërë epokë dhe vetë epoka mori emrin e tij. Në mëngjesin ...
Read More

Ndërmendje për bardin e  pikturës shqiptare, akademikut, Muslim Mulliqi, në 20-vjetorin e ndarjes nga jeta

Prof. Dr. Hivzi Muharremi Me 13 janar të vitit 2018 mbushen 20 vjet nga ndarja fizike e krijuesit, piktorit, pedagogut, akademikut Muslim Mulliqi, doajenit të pikturës shqiptare. Muslim Mulliqi, padyshim, emri më i njohur i ...
Read More

Auguste Rodin – Erotikat maramendëse dhe jeta e kapur fluturimthi

Luan Rama Viti 1900. Auguste Rodin, skulptori i famshëm ishte në kulmin e artit të tij kur lava e vullkanit të tij shpërthyes derdhej e ngurtësohej për të na dhënë veprat më të mira të ...
Read More

Johan Vermeer, “mjeshtri i dritës rembrandiane”, piktori që na dhuroi “Xhokondën holandeze” dhe vdiq në mjerim

“Vajza me vathin prej perle”, është një nga pikturat më të njohura të të fundit të barokut holandez, të vetëquajturit "Sfinksit të Delfit", piktorit, Johan Vermeer (tetor 1632 - dhjetor 1675). Nga 50 punë që ...
Read More