Nga Jeta e Korifejve

Aleksandri i Madh në përballjen epike kundër Darit të Persisë, episode historike

Aleksandri në një takim me të dërguarit e Persisë, deshi të mësonte jo për pasurinë dhe jetën luksoze që bënte ...
Read More

Çarls Dikens dhe debati me një mikun e tij për edukimin e fëmijëve

Në takimet e tij të shpeshta me miqtë, një herë Çarls Dikensi po fliste rreth edukimit të fëmijëve. Një prej ...
Read More

Franz Schubert, romantiku i muzikës klasike. Bethoven: “Tek ai ka me të vërtetë një shkëndijë hyjnore”

Franz Peter Schubert  u lind më 31 janar 1797  dhe vdiq më 19 nëntor 1828 në moshë fare kur ishte ...
Read More

Jeta e vështirë e Wolfgang Amadeus Mozart, letra me të cilën ai i drejtohet mikut të tij, Johann Michael von Puchberg, për ti kërkuar borxh

KUR VARFËRIA ARRIN TË PËRUL EDHE MALE TË LARTË GJENIALITETI Të jetoje vetëm me muzikë pa të ardhura të tjera ...
Read More

Peter Paul Rubens, alegoriku i tablosë, penelata flakatare e barokut, mishërimi i idilit epik të mitologjisë në art

Peter Paul Rubens u lind më 28 qershor 1577 dhe u shua më 30 maj 1640. Ai ishte një ithtar ...
Read More

Rrëfimi i pazakontë i Papa Françeskut: “Edhe unë kur lutem ndonjëherë më zë gjumi”

Papa Françesku pohoi se ndonjëherë e zë gjumi ndërsa është duke u lutur, por kjo nuk e pengon të shenjtërojë ...
Read More

Anët e errëta në personalitetin dhe karrierën e disa personazheve kyç të historisë, nga Hitleri te Churchill, nga Martin Luteri te Albert Einstein, etj.

Historia ka tendencën që në disa raste t’i fshehtë faktet famëkeqe të njerëzve që janë kthyer në heronj. Por gjithnjë ...
Read More

Episode nga jeta dhe vepra e Thomas Edison, atij që me shpikjet e tij përmirësoi cilësinë jetës së njerëzimit

Thomas Alva Edison u lind më 11 shkurt 1847 dhe u shua më 18 tetor 1931 në moshën 84-vjeçare. Ai ...
Read More

Episode, kureshti dhe befasi nga jeta dhe veprimtaria krijuese e Giuseppe Verdit, kompozitorit të operës italiane

Ai erdhi dhe mbetet si njeri nder kreshtat më të thekshme të ngulmeve të sfidës operistike. Gjithëdakordësohemi se akti i ...
Read More

Fjalimi i përmortshëm i mbajtur nga Viktor Hygo në varrimin e Honore de Balzak, 21 gusht 1850

Honore de Balzak u shua së gjalli pasmesnatën e 18 gushtit të vitit 1850 në të zbardhur të datën 19 ...
Read More