Natyra

Pylli më i vjetër fosil në botë sapo u gjet në New York, dhe është një mrekulli që toka mbante të fshehur

Bota vijon të na befasojë. Zbuluesit po vendosin të tjera piketa njohëse të mistereve të planetit tonë. Dukshëm ende jemi ...
Read More

Bota mahnitëse e insekteve, llojshmëria dhe funksionaliteti gjenial i veprimtarisë së tyre

 Nga Albert Vataj Toka ka vend për të gjithë. Asgjë nuk është aksidentalisht në këtë marrëdhënie. Gjithçka që gjendet dhe ...
Read More

Mite dhe të vërteta për krizën klimaterike dhe ngrohjen globale, pse nuk dëgjohet zëri i shkencëtareve

Klima e Planetit nuk ka qene kurre e qendrushme. Per here te pare keto 800 mije vitet e fundit , ...
Read More

Thana, pema “Hyjneshë” ku rrinin Zanat dhe Shtojzovallet

Nga Kristo Kauri Karakteristikat Botanike : Thana, është një shkurre, që bën pjesë në familjen Thanore ( Cornaceae), dhe në ...
Read More

Fiku, fryti magjik i një peme parahistorike, ëmbëlaku i begatisë së natyrës dhe mirënjohjes së krijuesit

Nga Kristo Kauri Emertimin shkencor e ka Ficus carica. Kete emer(carica) e mori nga krahina Carica e Azise se Vogel ...
Read More

Portulaca oleracea, ndryshe burdullat, një bimë e përdorur gjerësisht për vlerat ushqyese dhe kurative

Quhet burdullak. Ka shije limoni, gjethet e saj mund të përdoren edhe për sanduiç dhe si një zëvendësim për spinaqin.Kjo ...
Read More

Bleta mbretëreshë, sovrania “sui generis”. Njihuni me përsosmërinë e ushtrimit “të pushtetit” të një mbretërie

Është udhëheqësja e padiskutueshme e zgjoit, Nëna e gjithë bletëve të kolonisë dhe motori (shpesh i palëvizshëm) i jetës në ...
Read More

Kaktusi nopal, “ari i gjelbër i Meksikës”, termocentrali prodhues i dietave ushqimore, preparateve mjekësore, lëndëve kozmetike dhe biokarburantit

Bima ujëmbajtëse, është shndërruar në një dhuratë bujare e natyrës. Kaktus nopal është një bimë, por edhe lule kombëtare e ...
Read More

Luledielli dhe komunikimi i tij me diellin, një marrëdhënie e mahnitshme reciprociteti

Nga Albert Vataj Shumë nga ju kanë konsumuar vaj luledielli për gatim, kanë ngrënë farat e kësaj luleje, ose e ...
Read More

Skenat epike të bukurisë magjepsëse afrikane, atje ku natyra dhe syri pikëtakohen në magjepsje

Nga Albert Vataj Pamje magjepsëse të Afrikës së frikshme, pamje që të lënë pa frymë, mishërim i një ndjesi mrekullimi ...
Read More