Libra

Mehmet Kraja: Autorët shqiptar që duhen lexuar, nga De Rada, Mjeda, Koliqi, Kuteli, Kadare te Vath Koreshi

Mehmet Kraja zgjedh “Rapsodi të një poeme arbëreshe” të Jeronim De Radës si një nga librat që nuk duhen humbur pa lexuar nga letërsia shqipe. Duke e quajtur një vepër pertej artit, Kraja na fton ...
Read More

Agim Vinca: 10 libra që duhen lexuar nga Migjeni, Poradeci, Fishta, Asdreni te Azem Shkreli

Vite më parë, në një anketë të ngjashme të gazetës “Zëri” të Prishtinës, në të cilën kërkohej përzgjedhja e dhjetë veprave më të rëndësishme të letërsisë shqipe të shekullit XX, poeti Agim Vinca do ti ...
Read More

Mimoza Hysa: Libra që duhen lexuar nga Mjeda, Kadare, Migjeni, Hatibi, Tufa te Luljeta Lleshanaku

Për pyetjen e shtruar: Cilat janë për ty dhjetë librat më të mirë të letërsisë shqipe? – vështirë të kesh një përgjigje të kënaqshme, qoftë edhe vetëm për shijet personale estetike, vështirë të kesh një ...
Read More

Ndriçim Kulla sjell në anglisht librin biografik për Kadarenë, “Ylli i Shkrimtarit”

Katër vite më parë, Ndriçim Kulla botoi librin, "Ylli i Shkrimtarit" - një biografi për shkrimtarin Ismail Kadare nga koha e diktaturës deri më sot". Në këtë libër i bëhet një vështrim i themeltë dhe ...
Read More

“Më quajnë… Arkitekt Sinani” një libër për fëmijë nga Albert Vataj dhe Entela Kasemi për “Mikelanxhelon e Orientit”

Nga të gjitha dhuratat, libri ka qenë dhe mbetet për mua më hyjnori. Kam bërë një betim se nuk do të pranoj dhe nuk do të bëj asnjë dhuratë tjetër të shtrenjtëve të mi, veç ...
Read More

Libri, historia e shpikjes më magjike dhe hapat që përshkoi kohërave nga pllakat e argjilës deri tek digjitalizimi

“Për t’i mbijetuar zhdukjes, libri ka ditur të ndryshojë; që nga pllakat e argjilës deri tek digjitalizimi. Në këtë mënyrë mbetet një mjet dominues i transmetimit të dijes” Nga Ana Sofía Ramírez Heatley Edhe pse ...
Read More

Astrit  Lulushi, një vullnet i paepur që na ka shpërblyer me një “Kalendar Historik” të vlertë për iluminimin

Para pak muajsh u vu në qarkullim në Tiranë nga Shtëpia Botuese “Tirana&Times” libri me titull “Kalendar Historik: Ç’farë ka ndodhur më....?” i studiuesit dhe gazetarit të njohur shqiptar me banim dhe punë në Amerikë, ...
Read More

Ja cilët janë dhjetë monumentet e letërsisë botërore të historive emblematike të dashurisë që sunduan kohërat

Ato mund të shkrijnë zemrën tuaj, t’ju bëjnë të qeshni dhe të harroni gjetjen e një shamie për të fshirë lotët. Nëse jeni duke kërkuar për personin special ose harenë e dashurisë, këto vepra klasike ...
Read More

“Fjalori i fotografisë” i Qerim Vrionit, fjalori që na shpërfaq të themeltë historinë e fotografisë

Ne të gjithë, sa vjen dhe e gjejmë veten të lidhur përmes disa fijesh të padukshme të një robërie moderne, asaj të fotografisë. Mundësia që ofron sot teknologjia ka shkurorëzuar zotërimet e fokusit të fotografëve, ...
Read More

“Poetika e Ismail Kadaresë”, përmbledhja e plotë e poezive dhe poemave sipas rendit kronologjik të kohës së krijimeve

Sadik Bejko Në prag të 82 vjetorit të lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare (28 janar 1936) shtëpia botuese “Onufri” publikoi veprën e plotë poetike të këtij shkrimtari. Kjo përmbledhje e zgjedhur nga vetë autori, përmban ...
Read More