Kujtesë

Alfred Hawthorne Hill, i njohur si Benny Hill një nga emrat më të spikatur të komedisë britanike

E kush nuk është mekur së qeshuri me komeditë, lojën, plastikën, pantomimën, sarkazmin, e të madhit, Benny Hill. Ky komedia, erdhi nëpërmjet televizionit për të kapluar beftaz një kërshëri dhe ëndje, të cilën e kishin ...
Read More

Norman Wisdom, Pitkini filmat e të cilit ishin thellësia e nevojës sonë për çlirim dhe pozitivitet

Nga Albert Vataj "Komedia ime është për fëmijë nga mosha tre në 93 vjeç. Njeriu ka nevojë për një lloj humori pak si fëmija dhe nëse nuk e ka këtë aftësi, është shumë keq", kjo ...
Read More

Kronika e një vdekjeje të bujshme, aksidenti tragjik që mori jetën e një princeshe

Më 31 gusht të vitit 1997, Diana ishte përfshirë në një aksident rrugore i ndodhur në tunelin në rrugën Pont de l'Alma,Paris, së bashku me mikun dhe të dashurin e saj Dodi Fayed dhe me ...
Read More

Honore de Balzak, jeta private dhe frymëzimi, bizneset dhe veprat e para më vlerë dhe… krijimi i një universi

Në jetën e tij private ngjarjet rrjedhin njëra pas tjetrës, dy motrat e tij martohen. Lorenca vdiq në 1825 e vetmuar pasi njohu një ferr martesor. Përsa i përket Balzakut, ai u bë në 1822 ...
Read More

Atë Gardini, “10 vjet burg në Shqipni” më 1988 rrëfen salvimin e padrejtë të të krishterëve e të shqiptarëve në komunizëm

Duke shfletuar kalendarin historik, sot më 3 gusht kujtojmë jezuitin që i dëftoi botës tmerret e komunizmit në Shqipëri, Atë Jak Gardinin, në përvjetorin e vdekjes. Atë Giacomo Gardin (24 shtator 1908 – 3 gusht ...
Read More

Frederik Rreshpja, poeti që i këndoi gjëmishëm vetmisë, ngulmueshëm tragjizmit dhe trazueshëm dhimbjes

Nga Albert Vataj Gjithçka në jetën e poetit lirik, Frederik Rreshpja, nisi si një psherëtimë e zëshme përkoreje në qytetin e Shkodrës 79-vite më parë, më 19 korrik 1940. Erdhi në jetë si një amanet ...
Read More

Ernest Heminguej, misteri i vetëvrasjes së shkrimtarit, njeriut energjik, atij që sfidoi me zemër e me penë

Në orët e para të së dielës së 2 korrikut të vitit 1961, Ernest Heminguej, një nga shkrimtarët më të famshëm të Amerikës së shekullit të kaluar, u ngrit nga shtrati në shtëpinë e tij ...
Read More

Jean-Jacques Rousseau- (Zhan Zhak Ruso), filozofi i politikës së revolucionit, dijetari dhe shkrimtari që shkroi 7 opera

Më 28 qershor 1712  u lind në Zvicër, Jean-Jacques Rousseau, i mbiquajtur “Filozofi i Gjenevës”. U shqua dhe dha një kontribut të themeltë si dijetar dhe shkrimtar. Filozofia e tij politike ndikoi në Revolucionin Francez, ...
Read More

Fjala e plotë e Prof. Aleksandër Xhuvanit, gjatë ceremonisë së varrimit të At’ Gjergj Fishtës, Shkoder 31 dhjetor 1940

Zotnij të ndershëm Si vetëtimë u-perhap an’e kand të Shqipnisë lajmi i idhët i vdekjes së poetit t’onë kombëtar At Fishtës dhe e mahnitun mbetet sot mbarë bota shqiptare, tue kujtue emnin zâmadh t’auktorit të ...
Read More

Anna Franku, vajza që dëshmoi me shpirt të dlirë e penë të çiltër, fytyrën e vërtetë të holokaustit

Nga Albert Vataj Anna Franku ka hyrë në kujtesën e gjeneratave si vajza që pa me sytë e saj, përjetoj zemërplasur, jetoi shpirtdërrmuar dhe dëshmoi çiltërsisht, mizorinë naziste, veçmas barrën e asaj urrejtjeje trazimplotë që ...
Read More