Intervista

Jozef Radi i përgjigjet “Pyetësorit të Prustit”: Heronjtë e mi të vërtetë në jetën e vërtetë, janë ata që luftojnë për të vërtetën

Pyetësorit të Prustit i përgjigjet poeti Jozef Radi. Cila është ideja e juaj për lumturinë e përkryer? Simbas meje nuk ekziston lumturia, e përkryera lumturisë është fantazi përrallash! Ekzistojnë vetëm gëzimet e vogla të jetës, ...
Read More

Ideja për lumturinë e përkryer të poetes, Elona Çuliq: Me qenë. Me lexue. Me ditë me dashtë. Me ditë me vdekë

Pyetësorit të Prustit i përgjigjet poetja Elona Çuliq Cila është ideja e juaj për lumturinë e përkryer? Me qenë. Me lexue. Me ditë me dashtë. Me ditë me vdekë. Cila është frika juaj më e ...
Read More

Shkrimtari dhe njeriu i mirë, zelltari i dashamirësisë, Petrit Palushi, një rrëfim me zemër në dorë

Pyetësorit të Prustit i përgjigjet shkrimtari Petrit Palushi Cila është ideja e juaj për lumturinë e përkryer? Nuk ka lumturi të përkryer. Njeriu është vazhdimisht në përpjekje gjatë krejt jetës së vet. Gjithsaherë para të ...
Read More

Ada Halilaj nuk mendon se poezia ka me e shpëtu botën, por ka shpëtu shumë njerëz nga bota

Ndoshta asht nga t'paktat intervista, t'cillat më kanë mbush me njaq kreni e adhurim, sa ç'mundet me dasht ëndje jeme me ken i mëkum me besim, me besim se Shkodra po përtrihet, po m'kamet, tue ...
Read More

Cili ishte i jashtëzakonshmi i shkencës, Nikola Tesla, çfarë e bëri atë të famshëm dhe projektet e mbetura pa realizuar?

Për të profilizuar një identitet kaq të jashtëzakonshëm të historisë së shkencës, për të hedhur dritë mbi terrin e shumë hamendësimeve dhe dilemave, për të kapur fillin që përshkon tërësinë e një identiteti kaq kompleks ...
Read More

Dosjet e fshehta kundër Ismail Kadaresë, shkrimtari i madh rrëfehet për gazetën gjermane “Die welt”

Shkrimtari Ismail Kadare  është intervistuar me rastin e botimit nga Fischer Verlage, të romanit “E penguara”, përkthyer nga Joachim Rom. Intervista është marrë në kafenenë e preferuar të shkrimtarit “Le Rostand”, ku ka qenë së ...
Read More

Mateus Frroku: Ndihem i plotësuar në çift, ndaj funksionoj më pozitivisht në muzikë

Mateus Frroku, djali gjysmë shkodran e gjysmë korçar, është ende mjaft i ri, por ka mbi 13 vjet në skenë. Përveç festivaleve dhe hite-ve të herëpashershme, Mateus me zërin e tij të fuqishëm, këndon live ...
Read More

Jonathan Franzen: Letërsia ime nuk është e angazhuar politikisht, letërsia ime i kushtohet komplikimit të gjërave, që është e kundërta e asaj çka bën politika

Në vitin 2012 në Shqipëri vjen shkrimtari i famshëm amerikan, kandidat për Nobel, Jonathan Franzen. Ai ishte dërguar nga gjigandi National Geographic në Shqipëri, si edhe në disa vende të tjera, për të realizuar disa ...
Read More

Ai për të cilin ishte gjithçka filozofia, Jean-Paul Sartre: Nuk e kam përfytyruar kurrë shpresën si një iluzion lirik

Pak kohë para se të ndërronte jetë, Sartre-i dha për "Le nouvel Observateur" një intervistë të gjatë (të ndërtuar në trajtën e disa bisedave me Benny Lévy-në), titulluar Shpresa, tani, e cila bëri shumë bujë, ...
Read More

Aroma franceze e shkrimtarit dhe diplomatit shqiptar, Luan Rama

(konica.al)-Luan Rama është një nga personalitet më të njohura në Shqipëri dhe jashtë kufijve. I famshëm dhe i diskutuar për karrierën e tij diplomatike në Francë, po dhe një kontribues i jashtëzakonshëm në letërsinë dhe ...
Read More