Impresione

Poezia pragu, prejku poetja Elida Rusta lshon ernat qi mban t’kyçun shpirti i vet

Nga Albert Vataj Nuk kishte me pas andërr ma t'bukur për një dëshirim t'prushun n'flakt e pasionit, se sa me e gjet vedit t'mbërthyem prej nji shpërthimi drite qi t'ue t'pa me kureshti dhe adhurim ...
Read More

Nënë Tereza, nëna që shenjtëroi mëshirës dhe devocionin dhe i mëkoi shpresës diellin e besimit

Nga Albert Vataj Sot nuk është vetëm dita e kujtesës dhe kremtes së shenjtores shqiptare, por edhe përulësisë dhe bamirësisë si akti sublim me të cilin ne shpërblejmë shpirtin me dritën më të vezullimtë të ...
Read More

Puthja pasionante e simbolistit austriak, Gustav Klimt, një grishje tunduese epshi 

Nga Albert Vataj "The Kiss" është një nga kryeveprat e simbolistit austriak Gustav Klimt. Tabloja është realizuar me bojra vaji, e veshur me fletë argjendi dhe ari. Realizimi i saj daton në periudhën ndërvitase 1907 ...
Read More

Albert Vataj: Më thyhet në shpirt shuarja e një miku të vlertë dhe një penelate zjarri, Gjovalin Paci

Gjovo, pas sodit ti nuk do të jesh më ndër të gjallët. Hapat e tu do t'i mungojnë këtij qyteti të zhurmshëm, të cilit i kërkove para disa vitesh të ishte bujar me mikpritjen e ...
Read More

Në çdo fjalë asht e ngjizun në prushin e dritave dhe ngjyrave ma të bukurave kujtime

Nga Albert Vataj Sot në ditëlindjen tande, i shtrenji daj, meriton nji dhuratë fort ma t'çmueme se kjo fotografi, në t'cillën kena dalë s'bashku n'njat vit t'largët dhe këto radhë t'qendisuna me ma t'andshmen përzemërsi, ...
Read More
Loading...