Forum

14 janar 1990 – 14 janar 2020, ata u ndeshën dhe fituan, ne po ikim duke pranuar humbjen

Nga Albert Vataj Më 14 janar 1990 në qytetin e Shkodrës, merr zjarr shkëndija e parë e rebelimit antikomunist. Ajo filloi me shembjen e bustit të Stalinit, për të qenë dhe mbetur në historinë e ...
Read More

Gëzimi i Krishtlindjes depërtoftë në thellësi të zemrave që duan ta ndjejnë dritën që buron prej tyre

Sipas Kishës katolike, besimtarët nuk duhet të vonohen asnjë çast, kur është fjala për të ndihmuar njeriun, që vuan, po duhet mishëruar Dashurinë Hyjnore në gjestet tona të bamirësisë njerëzore, për të rrezatuar Dritën e ...
Read More

Zyrtarisht nën censurë. Rilindja vrau dhe fjalën e lirë

Nga Mili Xhani Fillimisht kryeministri mori “opozitën”. Pas dje-gies së mandateve kryeministri konstatoi se i erdhi në dorë shansi që nuk kishte pasur askush para tij në pushtet. Duke zëvendësuar opozitën me deputetët e blerë ...
Read More

Pritmi i Shqipërisë varet nga puna e mësuesve – Mid’hat Frashëri

 Mid’hat Frashëri Dua më parë të uronj mësuesit e prefekturës së Durrësit dhe veçan ata të Tiranës për krijimin e lidhjes së tyne. Lidhje që do t’u premtojë të mbushin më mirë dhe me efekt ...
Read More

Përfshirja në realitetin subjektiv dhe në realitetet e përdorimit të fesë, në një botë laike

Feja dhe shkenca kanë udhëtuar nëpër një terren egërsisht kundërshtues, refuzues gjithashtu dhe dukshëm të papajtueshëm në pretendimet e tyre. Njerëzimi ruan në memuarin e vet një histori të gjatë përpjekjesh për pajtim dhe bashkëjetesë ...
Read More

“Juri Gagarin në hapësirë…” Njeriu doli nga “habitati” i tij, vuri një hipotekë në hapësirë, shpalli të drejtat e tij mbi tërë kozmosin

Nga Indro Montanelli Unë mendoj se nuk ka asgjë hipokrite apo konvencionale në ngazëllimin e gjithë botës, për aventurën e parë të njeriut në kozmos, që për fat përfundoi kaq mirë. Ndoshta dikush do të ...
Read More

Adi Krasta: Shqiperine qe ata nuk e bene dot, duhet ta bejme te gjithe si qytetare te angazhuar

Nga Adi Krasta Askush nuk do kishte menduar se dy qeverisje te dy partive qe pretendojne se jane aq te ndryshme nga njera tjetra, do kishin rezultuar ne nje drame popullore. Ne nje kerkese mese ...
Read More

2 korrik 1990, dita kur liria mposhti frikën dhe ëndrra sfidoi diktaturën

Nga Albert Vataj Askush nuk do të besonte atë që ndodhi 29 vite më parë. Ishte dhe mbeti një akt i pashoq guximi dhe vetmohimi. Frika ishte mposhtur, së bashku me të diktatura. Sot mbushen ...
Read More

Mjerim i madh për Shqipninë me u katandisë nga niveli i Ismail Qemalit te Edi Rama!

Nga Irhan Jubica E nisun rreth 15 vjet ma parë, nji prej shfaqjeve ma vulgare të humorit banal në ekranet shqiptare, mund të ketë pasë qëllim me demaskue dhe me tallë dukunitë negative të shoqnisë ...
Read More

Shkodër, dje m’dhimti njaq shumë plaga jote e poshtnimit, sa s’mujta as me u anku as me gjimu

Nga Albert Vataj I shtrenjti qyteti jem, dje pate nji dit' fort të keqe, nji prej atyne qi guxuen me t'lëndu, me t'nëpërkamb, me t'fy. S'pati kurrkush respekt as keqardhje për ty. Të dhunuan, të ...
Read More