Figura të ndritura

Mukades Çanga, “Mjeshtër i Madh”, zëri që i dha dimenione të reja këngës shkodrane

Mukades Çanga, "Mjeshtër i Madh" është një zë i rëndësishëm i traditës së pasur të këngës qytetare shkodrane. Vokali dhe forca interpretuese e saj kanë kaluar publikun shkodranë për të rrëmbyer interesim dhe ovacione, duartrokitje ...
Read More

Faik Konitza ca kujtime mbi At Gjechovin, màrrë fjalë per fjalë prej fletores “Dielli” 18 Marc 1930, nr. 5156, fq. 2. 

E perdorem ket artikull me të cillin Ekscelenca e Tij Ministri i Shqypnís në Washington Z. Faik Konitza na e paraqet aq gjáll Françeskanin Shqyptár A. Shtjefnin Gjeçov e me nji stil aq të rrjedhshem, ...
Read More

Tano Banushi, figura e shquar e skenës, talenti i një begatie kontributesh të vlerta

Tano Banushi lindi në Shkodër, me 4 shkurt të vitit 1927. I ati i tij, Lluka, ishte ndër bejtexhinjte dhe humoristët e njohur të qytetit. Fillimet në fushen e humorit si aktor komik i ka ...
Read More

Filip Shiroka, poeti lirik dhe veprimtari i Rilindjes Kombëtare, iku me brengë dhe “erdhi” me dallendyshet

U lind më 1859 në Shkodër, i biri i Ejll (Engjëll) Shirokës dhe i Rozes së Ndoc Heqimit. Mësimet fillore i mori tek etërit françeskanë, ndër mësuesit e tij qe edhe arbëreshi At Leonardo de ...
Read More

Më 28 janar 1997 asht përvjetorin e vdekjes së kardinalit shqiptar, Hirësisë së Tij, Mikel Koliqi, në Shkodër

Hirësia e Tij Mikel Koliqi, është një nga figurat më të ndritura të Kishës katolike shqiptare, njeriu që u bë simbol i gjakut të martirëve, derdhur nga diktatura komuniste në Shqipëri. R.SH. - Vatikan Më ...
Read More

Pandi Raidhi, aktori që i’u dha me mish e me shpirt roleve që e lartësuan atë në panteon

Nga Albert Vataj Sepse ai ishte një aktor i lindur. Ai kishte mimikën dhe timbrin e zërit, kishte shprehinë dhe plastikën, kishte vështrimin shpues e ngrohtësinë prej babaxhani. Ishte dhe iku, për të lënë pas ...
Read More

Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastriotit, marrë nga libri i autorit Stephan Zannowich, me titullin “Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire”

Shkruan Aurenc Bebja, Francë. Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannowich, me titullin « Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire ». Teksti prej 131 faqesh është botuar në vitin 1779 nga ...
Read More

Liza Laska, aktorja që jetësoi në artin skenin shqiptar, vajzën e kurajshme, gruan ngadhënjyese dhe nënën epike

Nga Albert Vataj Tradita e artit tonë skenik, ruan në identitetin e saj rolin dhe kontributin që patën gratë në konsolidimin e vlerave dhe pasurimin konkurues dhe përfaqësues që ata i mëkuan këtij besimi. Ajo ...
Read More

Tonin Tërshana, magjiku i këngës, zëri që ngacmon nostalgjinë dhe grish kujtesën e muzikdashësve

Nga Albert Vataj Ai, nuk është më në të gjallët që frymojnë, në vazhdën e sfidës së jetës dhe rreken të shfaqen vakët në kujtesën e gjeneratëe, por, sikur të ishte ende mes nesh, siç ...
Read More

Bekim Fehmiu, shqiptari i roleve të mëdha kinematografike, ai që shkëlqimin e sojit të vet e dëshiron mbi të gjitha

Nga Albert Vataj Sot 83 vite më parë më 1 qershor të vitit 1936 u lind aktori shqiptar i roleve të mëdha në kinematografinë botërore, Bekim Fehmiu.  Ai erdhi në jetë në Sarajevë, dhe u ...
Read More