Esse

Te poezitë e Peso, fjala është mendim dhe gjithçka në të pasvjen kumtuese dhe e andshme

Ndoshta këtij zëri të tjetërllojtë të vargëzimit do t'i shkonte çdo postulat tjetër, por unë kam zgjedhur: Fjala është mendim dhe gjithçka në të pasvjen. Poetët, ata të mirët, secili prej tyre zgjedh një veçanti ...
Read More

Letërsia katolike shkodrane e mesit të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe përfaqësuesit e saj më të spikatur

Nga Robert Elsie Edhe pse shprehja e idealeve të lëvizjes kombëtare do të përbënte élan vital të letrave shqipe në shekullin e nëntëmbëdhjetë, sidomos në shpërthimin e gonxheve të para të gazetarisë në gjuhën shqipe, ...
Read More

Frederik Rreshpja për romanin “Kronik në Gurë” të shkrimtarit, Ismail Kadare, 7 shkurt 1971

Moikom Zeqo i njohur për miqësinë me poetin e ndjerë Frederik Rreshpja, ka publikuar një letër ku ai I lutej të botonte një artikull të shkruar mbi librin “Kronikë në gur” të Ismail Kadaresë. Letra ...
Read More

Anton Çehov, mjeku që u bë gjeniu i novelës ruse, vëzhguesi symprehtë dhe qëmtuesi sqim i shpërfaqjes rrëfyese

Historia e letërsisë, e cila rreket të kacavirret me tekstshkrimin përnga kreshta më e lartë e kumtit estetik, si forma më depërtuese e shprehisë, ruan në memorin e vet ngadhnjime të paepura korifejsh, të cilët ...
Read More

Caqet e njeriut dhe shkrimtarit te Ismail Kadare, ngadhnjyesit të epokave dhe mendësive

Më 28 janar të vitit 1936 u lind në Gjirokastër, Ismail Kadare. Ai është një nga përsonalitetet më të rëndësishme të identitetit tonë kombëtar, figura më përfaqësuese e integritetit tonë europian. Edhe pse ndaj tij ...
Read More

Ligjërimi “heretik” i Rita Petros, këndellja e djallit nga temiani

Ka kohë që rrekem t'i jepem një leximi ëndjesh dhe poterisjesh, një angazhimi vetdijësues, rreth asaj që përbën zhurmën dhe asaj që justifikon alarmin. Është fjala, për ligjërimin "heretik" të Rita Petros, djallin dhe temianin ...
Read More

Gjuha dhe këndimi shqip, nga “Meshari” i Gjon Buzukut deri te “Milosao” i Jeronim De Radës

Moikom Zeqo Si lind një subjekt? Cila është ftillesa e një vepre që shkruhet? Padyshim që zanafillimi i strukturave të rrëfimit është një nga enigmat më të hatashme dhe më të pazbërthyeshme dot. Ne kërkojmë ...
Read More

Sinopse dhe motive historike nga Moikom Zeqo

PJESA E PARE – KTHIMI Nëse e doni, nëse e ëndërroni kthimin drejt zanafillave, nga largësitë e frikëshme, misterioze epshndjellëse, nga aventurat e fshehta dhe të bujëshme, nga marrëzitë, paradokset, tjetërsimet e pamëshirëshme, nga skajet ...
Read More

Carlos Fuentes, sharmanti i penës, meksikani i dashurive flakatare dhe shpirti i paepur i lëngimeve të fatit

Shkrimtari i shquar meksikan Karlos Fuentes dhe miku më i afërt i nobelistit Gabriel Garsia Markes, kaloi një fëmijëri dhe adoleshencë të gëzuar. Por jeta e tij familjare qe e mbushur, njëherazi, me lumturi e ...
Read More

Anton Blakja: Pse gegnishtja themeli i shqipes asht e mallkueme prej disa studjuesve toskë?

Cdo gje ka nje fillese. Dhe fillesa e armiqesise, fatkeqesisht, ka nje date. Ishte 21 apo 22 tetori i vitit 42 para Krishtit. Te nesermen forcat e Mark Antonit dhe te Cezarit te ri do ...
Read More