Autorë

Haki Stermilli, veprimtari politik dhe shkrimtari që mbeti në kujtesë nga romani i tij, Sikur t’isha djalë

Haki Stermilli (Dibër, 17 maj 1895 - Tiranë, 17 janar 1953) ishte shkrimtar, gazetar, kryetar i shërbimit sekret shqiptar në kapërcyell të 1923-'24 me dekret të Ahmet bej Zogollit në atë kohë, partizan në Luftën ...
Read More

Fjodor Dostojevski eksploruesi i psikologjisë njerëzore në kontekstin politik, social dhe shpirtëror në Rusinë e shekullit XIX

Fodor Mihajlloviç Dostojevski  (11 nëntor, 1821 – 9 shkurt, 1881), ishte shkrimtar, eseist dhe filozof rus, ku ndër veprat e tij kryesore janë "Krim dhe ndëshkim", "Idioti" "Vëllezërit Karamazov", "Shënime nga nëntoka". Prodhimet letrare të ...
Read More

Elida Rusta, kënduesja e nji shpirti t’çiltër poetik, ngulmi i epshëm i një zëri prej ajri

Nga Albert Vataj Nuk kishte me pas andërr ma t'bukur për një dëshirim t'prushun n'flakt e pasionit, se sa me e gjet vedit t'mbërthyem prej nji shpërthimi drite qi t'ue t'pa me kureshti dhe adhurim ...
Read More

Fridrih Niçe, gjëmimtari më i zëshëm i tragjizmit dhe mendimtari më i guximshëm që triumfoi mbi harrimin

Nga Albert Vataj Erdhi për të qenë një vetmitar apokaliptik dhe mbeti derimtash, e me gjas përgjithnjë, i kapërthyer prej kërshërisë së kumtit që ngjizi këtë klithmë britmëtare. Me lëndën me të mraztë, dhimbjen më ...
Read More

Honoré de Balzac përfaqësuesi më i spikatur i realizmit europian, ai që dominiu një shekull

Honoré de Balzac lindi si Honore Balzac në Tours më 20 maj të 1799. Në moshën 8 vjeçare mamaja e tij e dërgoi të studionte në oratorin e Vendôme, ku për 6 vjet studioi shumë ...
Read More

Bertolt Brecht, midis mё mallëngjyeseve të lirikёs gjermane tё shekullit tё njëzetё

Eugen Berthold Friedrih Brecht i quajtur Bertold, mbahet si poeti, dramaturgu dhe regjizori teatral më i rëndësishëm gjerman i shekullit të XX-të. U lind në Augusta më 10 shkurt 1898 nga Berthold Friedrih Brechti e ...
Read More

Herman Melville, shkrimtari që na dhuroi “Mobi Dik”, një prej klasikëve të letërsisë botërore

Nga Albert Vataj Ka prej atyre krijuesve, shkrimtarëve dhe artistëve, të cilën mund t'i identifikosh nëpërmjet një vepre dhe ajo të jetë e mjaftueshme të përmbush gjithë detyrimin njohës dhe vlerësimin shterues të asaj çfarë ...
Read More

Isabel Allende, shkrimtarja kiliane që mahniti botën me realizmin e saj magjik

Nga Albert Vataj Njohja jonë me të filloi me "Shtëpia e shpirtrave" dhe mbeti shpirtërore atë ditë e sot lidhja me krijimtarinë e bujarshme që ajo endi me fijet e holla të shpirtit të ndjeshëm ...
Read More

Honoré de Balzak, gjeniu i një jete të stuhishme mes sipërmarrjesh, krijimtarisë, famës dhe borxheve

Ai nuk kishte një model. Me të nuk krahasaohet asnjë kokëkrisur e aventurier. Mes kurajos dhe pasionit, një gjeni përpëlitej për asgjënë. U rrëzua dhe ngrit si akush tjetër. Pësimet kurrë nuk i'u bënë mësime ...
Read More

Ernesto Sabato: kërkimi i një jete humane duhet të fillojë nga edukimi

“Zoti ekziston, por nganjëherë flen, makthet e tij janë ekzistenca jonë. Është e çuditshme, por të jetosh do të thotë të krijosh kujtime të së ardhmes; pikërisht tani , këtu përballë detit, di që jam ...
Read More