A e dini se…

Posterët e filmit të Hollivudit të pasqyruara nga shkëlqimi i krijimtarisë së avangardës sovjetike

Ndërsa posterat e filmit në fillim të shekullit të 20-të në Hollivud filluan romancën dhe magjepsjen, Rusia u largua nga ...
Read More

Të njohim njeriun, vetveten anatomike, perfeksionin e qenies, misterin e krijimit, këtë kryevepër të Zotit

Të gjithë pretendojmë të kemi një njohje të themeltë të ndërtimit tonë anatomik, por gjithnjë kemi diçka për të zbuluar ...
Read More

Interneti po na ndryshon perceptimet mbi jetën, dhe padyshim mbi veten dhe njëri-tjetrin

E kush nuk e përdor sot internetin si një mjet komunikimi? Por, a e keni menduar ndonjëherë efektin që interneti ...
Read More

Çmenduritë e paimagjinueshme të Mesjetës. Kur gjyqet laike dhe fetare gjykoheshin si njerëzit, ashtu edhe kafshët

Një nga aspektet më të pazakonta të botës mesjetare, ishte nxjerrja e kafshëve para gjyqit, ashtu si edhe qeniet njerëzore ...
Read More

Ana e errët e Carit të Rusisë, Pjetrit të Madh, ai që terrorizonte gratë e oborrit, duke ua masakruar dashnorët, dhe vendosur kokat si trofe

Cari i Rusisë, Pjetri i Madh, kishte vazhdimisht dëshirë t’u tregonte grave që kishte pranë se kush ishte shefi. Në ...
Read More

Njihuni me ligjet seksuale më të çuditshme në botë, nga Ishulli i Guamit, Santa Cruz, Nevada, në Tunizi

Nëse jeni duke planifikuar një udhëtim turistik nëpër botë me të dashurën tuaj dhe qëllimi është të shënosh në çdo ...
Read More

Dorështrëngimi, origjina dhe domethënia e një përshëndetje universale shumë të lashtë

Nga Mateo Ruboli Shtrëngimi i dorës është një gjest universal që tregon përshëndetjen, por gjithashtu edhe arritjen e një marrëveshjeje, ...
Read More

E kuqe, e verdhë apo blu? Cila është ngjyra e duhur e trëndafilit qe ju duhet të dhuroni?

Ata janë të gjithë të bukur, mahnitës, shumëngjyrësh dhe aromëmira. I duam dhe i dëshirojmë ngase janë sa delikate aq ...
Read More

Dhjetë fakte të pabesueshme për princeshë Dianën

Më 1 korrik princesha e popullit, Diana do të mbushte 56 vjeç. Ndaj dhe mediet britanike, kanë zbuluar disa sekrete ...
Read More

Sot “Dita e fluturimit të njeriut në hapësirë”, dita e hapit të vogël të njeriut në zotërimin e universit

E themeluar nga OKB-ja, kremtohet sot “Dita e fluturimit të njeriut në hapësirë”, që të kujton fluturimin e Yuri Gagarinit, ...
Read More