Charls Bukowski: Nuk ka asgje me terheqese ne kete planet se sa nje femer e mencur

Nuk ka asgje me terheqese ne kete planet se sa nje femer e mencur.

Nje femer qe te vret me vetbesimin e saj, madheshtine, hijen e rende te nje sundimtareje, nje femer qe peshon karakter e qe te vret me mendimet e saj, e sigurte per boten e saj, nje qe eshte pronare e trupit dhe shpirtit te saj.

Nje qe duket e ftohte dhe eger, por qe mund te te vrase me embelsine e zemres.

Nje qe adhurohet nga meshkujt e medhenj dhe urrehet nga femrat e vogla.

Nje qe thote jo aty ku nuk ka vend per vleren dhe respektin e saj, nje qe veshtire thote po, jo nga frika as nga guximi i tepruar.

Nje qe nuk admirohet vetem per bukuri, sepse bukurine e ka si bonus dhe jo si shkalle arritje, as si mjete joshje per ti marre gjerat qe i do.

Ajo mundohet shume per veten dhe punon qe te jete dikush ne jete, qe neser as nje askush mos ta shkele.

E keshtu nuk ka gje me te bukur se sa nje femer tmerresisht e pavarur dhe vetvetja,

E kur te vije dita qe nje mashkull do qe te ndertoje nje jete me te, ti kete cilesite e duhura dhe jo vetem vlera luksoze.