Portulaca oleracea, ndryshe burdullat, një bimë e përdorur gjerësisht për vlerat ushqyese dhe kurative

Quhet burdullak. Ka shije limoni, gjethet e saj mund të përdoren edhe për sanduiç dhe si një zëvendësim për spinaqin.Kjo bimë është e njohur për uljen e kolesterolit dhe ngadalë është duke zënë vendin e saj në kuzhinat e shumë familjeve. Kjo barishte, që rritet nëpër lëndina dhe kopshte, është një thesar i vërtetë për njerëzit që janë në kërkim të burimeve të egra natyrale të ushqimeve.

Emri botanik i bërdullakut është Portulaca oleracea. Portulaca vjen nga Latinishtja që do të thotë “portë” ndërsa Oleracea do të thotë “perime e kuzhinës.” Në lashtësi, bërdullaku njihej për vlera shëruese, madje disa historianë të asaj kohe ishin të bindur që kjo bimë dhe lulet e saj duheshin mbajtur në rroba për të mbajtur të keqen larg. Bërdullaku ka kërcenj të kuqërremtë dhe të butë, lule të verdha me nga pesë petale në formë ovale me një gjërësi prej 6 milimetrash.  Në varësi të shirave, lulet çelin shpesh gjatë gjithë vitit. Lulet hapin petalet e tyre kryesisht në orët e para të mëngjesit, kur farat që mbrojnë me fanatizëm janë të pjekura mjaftueshëm.

Si të njihni bërdullakun?

Bërdullaku ngatërrohet lehtësisht me një bimë tjetër të njohur si Euphorbia maculate e cila është helmuese dhe të sëmur. Ndonëse të dyja bimet rriten në sipërfaqen e tokës, gjethet e Euphrobia Maculate janë të vogla dhe në mes kanë njolla të kuqe. Kërcenjtë e kësaj bime helmuese janë me push dhe lulet ngjajnë ndryshe. Një mënyrë tjetër për të bërë dallimin mes tyre është që të ndani kërcenjtë në dysh. Kërcelli i bimës helmuese nxjerr një lëng kremoz ngjyrë të bardhë. Ndaj kini kujdes!

Marlena Spieler, nga New York Times ka shkruar për mënyrat se si përdoret kjo bimë në vende të ndryshme të botës.

Në Meksikë dhe Kaliforni është përdorur me mish derri dhe në sallatë me domate. Në Greqi është përdorur në fushat e gjuetisë e në Turqi është inkorporuar në dietën e njerëzve me anë të kosit, sallatave dhe domateve të pjekura.Nga dukja e saj ka bërë që shumë njerëz ta përdorin atë në sallata dhe pasi e kanë shijuar dhe janë njohur me vetitë e saj ushqyese e shëndetësore nuk e kanë larguar asnjëherë nga kuzhina.

Golden Purslane është një bimë e lezetshme që daton në kohërat parahistorike. Gjethet e saj të gjata me formë ovale ½ ”- ¾” hahen si një perime, që përdoret më shpesh në sallatat në SH.B.A. Gjethet e prera dhe të vijnë përsëri ulen sipër rrjedhjeve të kuqërremta, dhe lulet e verdha të Golden Purslane hapen për disa orë në mëngjeset me diell. Ata mund të lulëzojnë në çdo kohë të vitit në varësi të sasisë së reshjeve që merr. Këto bimë të tenderit të ngricave rriten gjithashtu si një mbulesë dekorative vjetore ose tokësore.

Purslane mund të hahet si një perime me gjethe. Ka një shije pak të thartë dhe të kripur dhe hahet në të gjithë pjesën më të madhe të Evropës, Lindjen e Mesme, Azi dhe Meksikë. Rrjedhin, gjethet dhe sythat e luleve janë të gjitha të ngrënshëm. Purslane mund të përdoret e freskët si sallatë, e skuqur ose e gatuar si spinaq dhe për shkak të cilësisë së saj mukilagine gjithashtu është i përshtatshëm për supat dhe qepën.

Aborigjenët Australianë përdorin farat e farave për të bërë keksa. Grekët, të cilët e quajnë andrakla (αντράκλα) ose glystrida (γλυστρίδα), përdorin gjethet dhe rrjedhën me djathë fetash, domate, qepë, hudhër, rigon dhe vaj ulliri. Ata e shtojnë atë në sallata, e ziejnë ose e shtojnë në pulë të pjekur. Në Turqi, përveç që përdoret në sallata dhe në pasta të pjekura, gatuhet si një perime e ngjashme me spinaqin. Në mënyrë të ngjashme, në Egjipt, ajo njihet si reglah رجلة dhe gatuhet si një merak perimesh. Quhet Bakleh në Siria dhe Liban, është ngrënë e papërpunuar në një sallatë të famshme të quajtur fattoush, dhe gatuhet si garniturë në fatayeh (pasta të kripura trekëndëshe). Në Shqipëri, i njohur si rodullak, përdoret gjithashtu si një perime e ngjashme me spinaqin, kryesisht i simpatizuar dhe shërbehet në salcë vaji ulliri, ose përzihet me përbërës të tjerë si një mbushje për shtresat brumë të bajrakut. Në jug të Portugalisë (Alentejo), baldroegas përdoren si një përbërës i supës. Në Pakistan, ajo njihet si qulfa dhe gatuhet si në zierje së bashku me thjerrëzat, në mënyrë të ngjashme me spinaqin, ose në një merak të gjelbër të përzier.

Si bimë shoqëruese, ndjekja siguron mbulesë tokësore për të krijuar një mikroklimë të lagësht për bimët afër, duke stabilizuar lagështinë e tokës. Rrënjët e saj të thella sjellin lagështi dhe lëndë ushqyese që ato bimë mund të përdorin, dhe disa, përfshirë misrin, do të ndjekin rrënjët e rrjedhin nëpër tokë më të vështirë, të cilat nuk mund të depërtojnë vetë (lehtësimi ekologjik). Njihet si një barërat e këqija të dobishme në vendet që nuk e rritin atë tashmë si një të korrë në të vetën.

Këto janë përfitimet e saj shëndetësore:1. Antioksidant i fuqishëm – Është e pasur me vitaminë C, B-kompleks, pirodoksinë, karotenoide, riboflavinë, niacin dhe minerale të ndryshme si kalcium, hekur dhe magnez dhe në këtë mënyrë është antioksidant i fuqishëm e gjithashtu anti-mutagjen. Është gjithashtu e pasur me vitaminë A, që është e rëndësishme për mbrojtjen nga kanceri i mushkërive dhe i kancerit në gojë.2. Përmban Omega-3, acide yndyrore – Më shumë se çdo perime tjetër dhe kështu dhe prania e këtyre acideve zvoglon rrezikun e autizmit.3. Përmirson metabolizmin tuaj – Është vërtetuar se ka pak kalori, por rritë metabolizmin dhe sigurohet që trupi juaj të ketë mjaft ushqim.Është e rëndësishme që të dihet saktë nëse bima që ju e keni hasur është “burdullaku”, që pastaj ta futni atë në kuzhinën tuaj, sepse mund të jetë ndonjë bimë tjetër që i ngjan dhe të jetë shumë e rrezikshme për shëndetin.