Madridi i ngrohtësisë dhe ngjyrave, i jetës së natës që merr flakë, i pulist të gjëmimshëm dhe gjallërisë

Nga Albert Vataj

Qyteti plot jetë, i vendosur në një zonë të pasur me bukuri natyrore, është gjithmonë i gatshëm për të pritur me krahë hapur ata që duan ta njohin apo ta vizitojnë. Kështu e përkufizojnë Madridin të gjithë ata që kanë pasur fatin e madh të jetojnë apo ata që e kanë vizituar. Madridi është një nga metropolet e botës, plot energji dhe gjallëri, ku mundësitë për t’u argëtuar gjithë ditën dhe natën janë të panumërta. Kryeqyteti spanjoll është reflektimi i monumenteve, trashëgimisë së historisë së shekujve të kaluar, por edhe një qendër moderne plot gjallëri ku restorantet, kafenetë dhe ndërtesat që mbartin me vete historinë, të lejojnë të mos heqësh dorë nga komoditeti, shija dhe argëtimi. Kultura e “vjetër” në muzetë e qytetit nga “Prado” te “Reina Sofia”, duke kaluar përmes Thyssen-Bornemisza me koleksionet e tyre të famshme në të gjithë botën, ndërthuret me atë që propozohen në “muzeun e gjallë” të Plaza Mayor, nga një numër i madh artistësh ambulantë. Po ashtu, muzika dhe ngjarjet që zhvillohen në Teatrin Mbretëror apo në Auditorin Kombëtar, ku luajnë orkestrat më të mira të botës, bashkëjetojnë në harmoni të plotë me lokalet ku luhet muzikë “dal vivo” si xhaz, folk dhe bluz, për të mos folur për flamengon, një protagoniste e rëndësishme në jetën e natës madrilene. Por gjëja më e bukur që ofron ky qytet është se aty jetojnë ende familje në shtëpitë tradicionale “de corrala”, të ndërtuara përreth një kopshti dhe që vazhdojnë të rezistojnë përkrah rrugëve plot trafik dhe qendrave të mëdha tregtare. Bukuritë arkitekturore të qytetit të lënë pa fjalë, megjithatë një tjetër pikë e rëndësishme e pasurisë artistike të qytetit është edhe Pallati Mbretëror, i ndërtuar sipër “Alkazarit” të Habsburgve, ku ndërthuret stili barok dhe tradita e rezidencave mbretërore spanjolle, ku madhështia e ndërtimit është në harmoni të plotë me gjithçka që e rrethon.

Në anën tjetër të “Plaza Armeria” ngrihet Teatri Mbretëror, i shndërruar në tempullin e lirikës në dhjetë vitet e fundit. Por pavarësisht bukurisë magjepse, madrilenët krenohen me dëshirën e madhe për të jetuar dhe për të shijuar orët e natës. Jeta e natës në Madrid është kaq e gjallë, saqë qyteti duket sikur nuk fle kurrë. Shumica e lokaleve qëndrojnë hapur deri në agim. Vendet ku spektakli është i garantuar janë të shumta, megjithatë madrilenët e kanë zakon që shumicën e festave t’i bëjnë nëpër rrugë, përveç netëve të ftohta të dimrit. Sapo klima ngrohet paksa, ata dalin pothuajse të gjithë nga shtëpia, duke u zhvendosur nga një vend i qytetit në tjetrin, nga një darkë në një koncert, nga një lokal në një tjetër vend të mrekullueshëm.

Me pak fjalë, e gjithë kjo shpjegon kuptimin e shprehjes së famshme që përdorin spanjollët: “Nga Madridi në Parajsë”, njëlloj sikur duan të thonë: nuk ekziston ndonjë vend tjetër më i mirë në botë për të jetuar “Ne nuk do të dalloheshim ndryshe, nëse nuk do të dilnim pas mesnate të rrimë jashtë deri në agim dhe pastaj të shkojmë në punë”, thotë një vajzë rreth të 30-ve. Nga ana tjetër, Madridi onsiderohet një nga vendet më të mira në Spanjë për sa i përket traditës kulinare. Gatimet tradicionale që ofrohen janë të gjitha të mrekullueshme, si për shembull “Callos” apo “Cocido” i përgatitur me mish, lajthi dhe perime, apo tava me patate dhe ëmbëlsirat e shumëllojshme, karakteristike për festat e ndryshme të vitit.

Alcala and Gran Via street in Madrid night city

Arkitekturë

Arkitektura mesjetare ruhet në Madrid është pothuajse inekzistente. Ne e dimë nga dokumentet historike qyteti u mur, dhe kishte një Kalaja (Alkazari) në të njëjtin vend ku tani qëndron në Pallatin Mbretëror. Midis disa ndërtesa të ruajtura mesjetare janë kullat mudejar e San Nicolás dhe San Pedro el Viejo kisha, pallati i Luján familjes ku gjendet në Villa de la Plaza), kisha e Shën Jerome gotik, pjesë e një manastir të ndërtuar nga Monarkët katolikë në shekullin e pesëmbëdhjetë, dhe Kisha e peshkopit.

As që ka mbajtur shumë shembuj të arkitekturës së Rilindjes, me përjashtim të shtëpisë Cisneros (një nga ndërtesat flanking de la Plaza Villa), Ura e Segovia dhe në manastirin e Las Descalzas reales, i së cilës rreptë jashtme jep asnjë ide të artit të mahnitshëm thesaret brenda.

Mosha Moderne Kur Filipi II shpërnguli oborrin e tij të përhershme në Madrid, ka filluar një seri reformash që synojnë për të transformuar fshatin e vogël në një kryeqytet i denjë për emrin. Këto reforma janë mishëruar në Kryetarit të Bashkisë Plaza, i projektuar nga Juan de Herrera (autor i El Escorial) dhe Juan Gomez de Mora, të karakterizuar nga simetri e tij dhe asketizmit, si dhe Alkazari ri, i cili do të bëhet i dytë më mbresëlënës pallati mbretëror i mbretëria. Për fat të keq, qyteti u rrit me shpejtësi dhe në një moment dobësie të Kurorës, kështu që shumica e përpjekjeve për të racionalizuar të qytetit ishin të pasuksesshme, dhe Madrid u rrit rastësi.

Gjatë sundimit të Habsburgut, janë ndërtuar shumë nga ndërtesat historike të Madridit. Materiali i përdorur ishte kryesisht tulla, dhe përulësi e fasadave kontrast e tyre me bollëk në të brendshme. Ndërtesat janë të dukshme e cila është ndërtuar nga Juan de Mora Gomez me: Casa de la Villa, Burgu i Gjykatës, Konventa Mbretërore e La Encarnación … Dhe Retiro Buen Palace, një punë zhduk nga Alonso Carbonel, sot në ambjentet e parkut Retiro, e ndërtuar shpejt dhe pa planifikim shumë, por me dhoma të dekoruara bukur nga artistët më të mira në kohën e Filipit IV (Velazquez, Carducci, Zurbarán) . Imperial College të bëhet një institucion i rëndësishëm drejtuar nga Jezuitëve, dhe kube modeli i kishës do të imitohet në të gjitha Spanjë, në sajë të materialeve të lirë të përdorura në ndërtimin e saj.

Para ardhjes së Bourbons në Madrid, arkitekti Pedro de Ribera do të verboj. Ribera futur në arkitekturën Madrid Churrigueresque, të karakterizuar nga mbingarkoj dekorativ në kapakët e tyre, si një altarpiece. Muzeu Historik, del Cuartel Conde-Duque, kisha e Montserrat dhe Ura e Toledos janë shembujt më të mirë.

Me Bourbons filloi një epokë të re në qytet. Djegia e Alkazari e Madridit ka shërbyer si një justifikim për të Filipit V të Spanjës për të ndërtuar një pallat në themelet e saj, e cila ishte më në përputhje me shije franceze. U zgjodh arkitekti Filippo Juvarra, i specializuar në ndërtimin e pallateve mbretërore, e cila ishte frymëzuar nga një dizajn të refuzuar për të Luvrit në Paris. Juvarra vdiq para se të filloi puna, dhe projekti është ndryshuar për herë thelbësisht nga dishepull Giovainni Sacchetti tij Battista. Ndërtesa të tjera të kohës ishin të bazilikën e Shën Michael dhe Konventa e Santa Barbara.

Mbreti Charles III i Spanjës ishte më i shqetësuar në zbukuruar qytetin. Ai ishte një monark shkolluar përpjekur për të kthyer (me rezultate modeste) Madrid në një nga kryeqytetet e mëdha evropiane. Atij ne i detyrohemi ndërtimin e Muzeut Prado (projektuar nga Juan de Villanueva), i menduar fillimisht për të shërbyer si një Muzeu Shkencave të Natyrës, të Observatorit Mbretëror, i Puerta de Alcala, i Royal Botanic Gardens, të bazilikën e San Francisco Grande el, Casa de Correos në Puerta del Sol dhe Spitali i Përgjithshëm (tashmë shtëpitë e Sofjes Reina Muzeun dhe Royal Konservatorin e Muzikës). Si një shembull i planifikimit urban, ne gjejmë del Paseo Prado, i rrethuar nga kopshte dhe zbukuruar me statuja Neoclassical frymëzuar nga perënditë mitologjike. Ndërkohë, Duka i Berëick Rodríguez urdhëron Ventura ndërtimi i Pallatit Liria.

Plaza de Castilla (square) in Madrid (Spain). At the right and left, Puerta de Europa (‘Gate of Europe’) inclined buildings. At the centre, Monument to Jose Calvo Sotelo, and behind it, the-so-called ‘Obelisco de la Caja’.

Prej shekullit të 19-të në ditët e sotme  

Më pas, Lufta gadishullor, humbja e Amerikës dhe grushte shteti vazhdueshme penguar qytetin nga zhvillimin e një arkitekture të mirë, ndërtimin e ndërtesave mediokër e pak vlerë artistike (lRoyal Teatri, Pallati i Senatit, Kongresit). Ne konstatojmë se gjatë kësaj kohe, u zhvillua në lagjet e varfëra të Madridit një lloj substandar shtëpi që sot ka një bukuri të veçantë historik: ato ishin corralas, nga të cilat sot janë të ruajtur shumë prej tyre në lagjen e Lavapies.

Në mes të shekullit të nëntëmbëdhjetë deri Luftës Civile, Madrid ka filluar për të modernizuar dhe për të ndërtuar lagjet e reja dhe monumente, si në kryeqytet dhe në qytetet fqinje. Në mesin e shekullit XIX zhvilluar zgjerimin e Madridit nga Castro planit, i lindur në lagjet e Salamanca, Argüelles dhe Chamberí. Arturo Soria konceptuar qytetin lineare dhe ndërtuar kilometra e para të rrugës duke përdorur emrin e tij, e cila mishëron idenë. Antonio Palacios të ndërtuar një seri e ndërtesave eklektik frymëzuar nga shkëputjes vjenez, disa shembuj janë përfaqësuese de Palacio Comunicaciones, de Bellas Artes Circulo dhe Rio de La Plata Bank (Instituto Cervantes). Ricardo Velazquez Bosco projektuar Pallatin Crystal dhe de Palacio Velazquez në Parkun Retiro. Secundino Zuazo ndërtuar Palacio de la Musica dhe de Casa Las Flores. Banka e Spanjës do të jetë i projektuar nga Eduardo Adaro dhe Severiano Sainz de la Lastra. Ndërkohë, Marquis i Cubas fillon projektin e Katedrales Almudena, i cili do të ishte një neo-gotik kisha me neo-romane manastir. Alberto de Palacio imagjinon e shtepise Atocha. Las VENTAS Bullring është ndërtuar në fillim të shekullit të njëzetë.

Gjithashtu në shekullin e 20-të filloi ndërtimin e Gran VIA, me detyrën për çlirimin e qytetit të vjetër. Ata kanë përdorur stile të ndryshme që evoluojnë me kalimin e kohës: Ndërtesa Metropolis është ndërtuar në stilin francez, ndërsa Telefonica Ndërtimi është arti Deco, me stolitë e stilit barok. Ndërtimi Kapitol është ekspresioniste, dhe Pallati i shtypit, një tjetër shembull i artit Deco.

Lufta Civile rëndë të dëmtuara të qytetit, duke përfshirë Universitaria Ciudad (University City), e cila ishte një nga komplekset më të bukura arkitektonike të kohës. Më pas, kryetarët e komunave të paskrupullt do të shkatërronte qytetin e vjetër dhe Ensanche, në një qytet që deri në luftë ishte një shembull i mirë i planifikimit urban dhe arkitekturën. Blloqe të shumta të banesave pa vlerë u lindin, dhe disa shembuj të arkitekturës fashiste, edhe si shtabi i Forcave Ajrore Spanjolle (frymëzuar nga El Escorial), Ministerios Nuevos e Secundino Zuazo dhe rrokaqiejt e Plaza de Espana (në atë kohë ishin më të më të lartat në Evropë), janë ndërtuar.

Me ardhjen e demokracisë dhe të zhvilluar spanjoll ekonomike, projektimin e rrokaqiej e para në qytet. Midis tyre përfshijnë Torre Picasso, i projektuar nga Minoru Yamasaki; Torres Blancas dhe Torre BBVA (të dyja nga Francisco Javier Oiza Sáenz de) dhe një herë në 90-së, kio Torres, arkitektë Philip Johnson dhe John Burgee. Për më tepër, në 90-kompleton ndërtimin e Katedrales së Almudena, në thelb ndryshimin e projektit të bëhet një kishë të stileve të ndryshme historike krejtësisht nga data.

Në shekullin e 21, Madrid përballet me sfida të reja në arkitekturën e saj. Ajo reahbilitates hapësira historike për t’i bërë ato dyshim ndërtesa moderne: një fabrikë birre bëhet bibliotekë, një slaughtergouse tani është një qendër kulturore, një depo industriale është Qendra Interpretimi i teknologjive të reja, dhe Madrid CaixaForum (Herzog & de Meuron) ishte një stacion ish-pushtetit .

Nën qeveria e Alberto Ruiz Gallardón janë ndërtuar katër rrokaqiej e lartë në Spanjë, dhe së bashku formojnë Zona Torres Cuatro Biznesit. Lumi Manzanares përshkohet nga ura buzë të reja, dhe të fillojnë deri në Konventën Ndërkombëtare Centre (Mansilla + Tuñón), ndërtimin e origjinale të rrumbullakët, të cilit veprat mbeten të paralizuar nga kriza. Caja Magica sport qendër u ndërtua gjithashtu dhe Sofia Reina Muzeu është zgjeruar me ndihmën e Jean Nouvel.

Madrid Barajas International Airport Terminal 4, projektuar nga Antonio Lamela dhe Richard Rogers (fitues atyre 2006 Stirling Prize), dhe Inxhinierëve TPS, (atyre duke fituar Çmimin e vitit 2006 IStructE për strukturat komerciale) u përurua më 5 shkurt 2006. Terminal 4 është një nga zonat më të mëdha botërore terminali, me një sipërfaqe prej 760,000 metra katror (8,180,572 metra katrorë) në dy terminale të veçanta: a ndërtimit kryesor, T4 (470,000 metra katrorë), dhe ndërtimin e satelitor, T4S (290,000 metra katrorë), të cilat janë të ndara nga rreth 2.5 km 2 mi). Terminali i ri është menduar për të dhënë pasagjerë në fillim stres të lirë për udhëtimin e tyre. Kjo është arritur nëpërmjet përdorimit të kujdesshëm e ndriçim, në dispozicion nga panes qelqi në vend të mureve dhe kupola e shumta në çati të cilat e lejojnë dritën natyrore të kalojë përmes. Me shtimin e ri, Barajas është projektuar për të trajtuar 70 milion pasagjerë në vit.

Ekonomia

Qyteti njohu një zhvillim të madh ekonomik që kur u zgjodh kryeqyteti i vendit. Hovi industrial nisi nga mesi i shekullit të 20-të, sidomos në sektorët kimikë, metalurgjikë dhe ata të lidhur me konsumin urban, teknologjinë, elektronikën dhe industrinë farmaceutike.

Në vitet e fundit, përveç aktiviteteve tradicionale, zhvillim të madh kanë pasur edhe aktivitetet e lidhura me turizmin, kulturën dhe argëtimin. Kulmi i këtij procesi arriti në vitin 1992, kur Madridi u cilësua si kryeqyteti evropian i kulturës. Qyteti ka një nga metrotë më të mëdha të botës. Aktualisht, metroja e Madridit renditet e dyta në Evropë dhe e gjashta në botë. Në vend vepron një rrjet autobusësh urbanë që përfshin më shumë se 1900 mjete megjithëse shumë përdorin edhe shërbimet hekurudhore. Aeroporti ndërkombëtar i Madrid-Barajas është porta aeroportuale më e rëndësishme e gjithë Spanjës dhe një nga më të mëdhenjtë në botë. Përfaqësitë e kompanive më të fuqishme të tregut botëror nuk mund të mungonin kurrsesi në një qytet të tillë. “Në Madrid nuk mungon asgjë.

Qyteti të ofron gjithçka për të jetuar si në parajsë”, tregon administratori i një prej bankave më të mëdha në vend.

Historia

Madridi u zgjodh si kryeqyteti i vendit, duke zëvendësuar Toledon në vitin 1561, nga princi Filipi II. Nga viti 1601 deri në 1606-ën, kryeqyteti u transferua përkohësisht në Valladolid. Madrilenët i quajnë ndryshe edhe Gatos (mace). Shumë mendojnë se ky “pseudonim” i detyrohet faktit që ata pëlqejnë të flenë vonë, nuk darkojnë kurrë para orës dhjetë, dhe pastaj dalin takohen me miqtë e tyre në mesnatë dhe pastaj dalin xhiro, thjesht duke folur apo duke u ulur sa në një lokal në tjetrin deri në agim.

Por edhe pse “pseudonimi” është ideal, nuk i detyrohet aspak stilit të jetesës së tyre. Shpjegimi i tij i ka rrënjët thelë në histori. Madridi u themelua nga Muhamedi I, djali i Abdurramanit me emrin Magerit. Qyteti mbrohej nga mure të larta dhe kishte vetëm tri porta hyrëse.

Tentativat e kristianëve për të pushtuar Madridin patën sukses vetëm në kohën e Alfonsit VI. Gjatë betejës finale të qytetit, një ushtar i ri u ngjit me duar në murin e lartë (tamam si një mace) dhe zëvendësoi flamurin arab me atë kristian. Që nga ajo kohë, të gjithë madrilenët njihen si “gatos”.

Popullsia

Pikërisht në kohën kur qyteti u bë kryeqytet i vendit, popullsia e tij pësoi një rritje të lehtë, kjo edhe si pasojë e numrit të madh të emigrantëve që vërshuan në qytet. Duke nisur nga vitet ‘70-të, Madridi nisi të humbte popullsinë, tendencë që u përforcua në fillim të shekullit 21 për shkak të rritjes së madhe të emigrimit.

Dashuria për sportin

Të gjithë e pranojnë hapur se ajo që i bën vërtet krenarë në të gjithë botën është se kanë një skuadër të madhe si Reali i Madridit. Pothuajse të gjithë madrilentët dhe pjesa më e madhe e spanjollëve e dhurojë skuadrën e tyre me një histori të “artë”. “Reali i Madridit është pjesë e jona. Është skuadra më e mirë në botë. Është vetë Spanja”, tregojnë disa djem që sapo janë kthyer nga ndeshja e kampionatit spanjoll. Edhe pse qyteti ka skuadra të tjera jo më pak të rëndësishme si Atletiko Madrid dhe Getafe, dashurinë për Realin e Madridit nuk e zëvendëson dot askush që prej themelimit të saj.