Njihuni me plazhet më të bukura të botës, mrekullitë e natyrës bregdetare që do t’u lënë thjesht pa frymë

Elementët që e bëjnë një plazh gati perfekt janë të ndryshëm për secilin nga ne. Për disa është rëra e ëmbël dhe ujërat e kristalta të Caraibeve, ndërsa të tjerë preferojnë ndërthurjen e bukurive të ndryshme natyrore në një vend të vetëm.

Plazhet që do të shihni më poshtë konsiderohen si disa prej më të bukurve në botë dhe duhet patjetër të jenë në listën tuaj të udhëtimeve.

1. La Playa Escondida, Mexico (Plazhi i fshehur, Meksikë)

Ky plazh i fshehur duket sikur është jashtë çdo vendi të botës. Rëra e bardhë dhe ujërat e kristaltë duken një mrekulli. Aty mund të notosh vetëm përmes një tuneli nënujor dhe është pikërisht kjo ajo që e bën edhe më të veçantë këtë plazh.

2. Whitehaven Beach, Australia (Plazhi i parajsës së bardhë, Australi)

Siç duket dhe nga emri, ky plazh është thjesht magjik. Aq sa herë njerëzit dyshojnë nëse është kaq marramendës me të vërtetë.

3. Ora Beach, Indonezi

Plazhi i Ora-s është një nga më të bukurit për shkak se gjithçka që e rrethon është pothuajse e paprekur nga dora e njeriut.

4. Plazhi Driftwood, Georgia

Gati si jo-real, ky vend është i preferuari i fotografëve. Ndërthurja e pemëve me rërën, detin dhe ngjyrat që reflektohen nga perëndimi i diellit janë thjesht perfekte.

5. Reynisfjara Beach, Iceland

Ndryshe nga plazhet që pamë me lart, me rërë të bardhë, brigjet në ngjyrë të zezë dhe guralecët rreth tij, të japin përshtypjen e pafundësisë.

6. Plazhi Pfeiffer, California

Ky është një nga plazhet më të vështira për tu gjendur nga njeriu dhe kjo e bën më tepër të dëshirueshëm. Natyra e egër e këtij vendi e bën të duket si vend i krijuar nga imagjinata e njeriut.