Kush janë 6 gabimet më të zakonshme të gatimit dhe si cilat janë zgjidhjet eventuale që propozohen?

Pa marrë parasysh se sa shumë përvojë keni në gatim dhe sa herë keni bërë një pjatë të caktuar, gjërat gjithmonë mund të shkojnë keq. Gabimet e gatimit janë diçka që thjesht nuk mund t’i shmangim, por fatmirësisht, shumica e tyre mund të zgjidhen duke përdorur disa truket të thjeshta. A doni të dini se si të parandaloni katastrofat e gatimit?

1. Supë e yndyrshme, çomlek ose salce

Problemi

Jeni treguar të pa kujdesshëm kur keni shtuar yndyrën në supë, çomlek apo salcë? Askujt nuk i pëlqejnë unazat e mëdha të yndyrës në sipërfaqen e ushqimit, prandaj sigurohuni që t’i heqni ato para se të shërbeni ushqimin.

Zgjidhja

Ka më shumë se një mënyrë për të hequr qafe yndyrën e tepërt në gatimet tuaja. Para së gjithash, ju mund të shtoni pak sodë buke. Gjithashtu mund të hidhni disa kuba akulli në pjatën tuaj, përziejeni rreth një ose dy minuta dhe pastaj hiqini para se të shkrihen – yndyra do të ngjitet në kubat e akullit dhe do ta hiqni së bashku me të. Dhe nëse çdo gjë dështon, mund ta hiqni pjesën më të madhe të  yndyrës nga pjata duke përdorur një lugë.

2. Pjatat e kripura

Problemi

Një pjatë që është shumë e kripur nuk ka shije të mirë, për të mos përmendur faktin se është e dëmshme për shëndetin. Për fat të keq, është shumë e lehtë t’i kriposni gatimet tuaja. Në teori, gjithmonë është mirë që më parë të përdorni më pak kripë – mund të shtoni gjithnjë, por është e vështirë të hiqni atë – megjithatë, të gjithë e dimë se gjërat ndonjëherë nuk shkojnë sipas planit.

Zgjidhja

Për të hequr një sasi kripe nga gjella, shtoni feta patateje në të dhe lërini aty derisa të shërbeni gjellën. Më pas hiqni dhe patatja do të ketë thithur shumicën e kripës dhe gjella juaj (shpresojmë) do të ketë shije të shijshme dhe të përkryer. Ju gjithashtu mund të provoni të shtoni një grimë sheqer për të luftuar kripën.

3. Sallatë jeshile

Problemi

Ju keni një orar të zënë dhe ndënjëherë është e vështirë të vazhdoni me sende ushqimore në frigoriferin tuaj. Ju bleni sallatë jeshile, e lini në frigorifer për të nesërmen dhe papritmas disa ditë më vonë sallata është tërësisht e thatë. Nëse ende doni ta shërbeni atë tek mysafirët tuaj ka një mënyrë për ta rregulluar.

Zgjidhja

Nxirreni sallatën jashtë frigoriferit dhe vendoseni në një tas me ujë të ftohtë dhe hidhni disa pika lëng limoni, vendoseni tasin me sallatë brënda në frigorifer dhe lëreni aty për rreth një orë dhe pastaj shërbejeni – do të duket aq e mirë sa e re.

4. Erë e ushqimit të djegur

Problemi

Ju keni pasur një aksident në gatim dhe tani e gjithë shtëpia ka erën e ushqimit të djegur? Nuk është një erë shumë e këndshme për mysafirët tuaj, apo jo? Mos u shqetësoni, ka një mënyrë të thjeshtë për ta rregulluar.

Zgjidhja

Zgjidhja do t’ju kërkojë të digjni diçka tjetër – por të paktën tashmë e dini se si ta bëni, apo jo? Thjesht digjni tre lugë çaji sheqer dhe dy lugë çaji kanellë, dhe shijoni erën e ëmbël që do të maskojë të gjitha aromat e tjera.

5. Shumë hudhër

Problemi

Hudhra përdoret në shumë pjata, por nëse ju shtoni shumë, mund të kaloni të gjitha shijet e tjera dhe ta bëni pjatën shumë të fortë, veçanërisht për njerëzit që nuk janë vërtet tifozë të shijes së hudhër.

Zgjidhja

Merrni disa gjethe majdanoz, vendosni ato në një qese çaji dhe zhytni në gjellë për disa minuta. Majdanozi do të thithë aromën e hudhrës, dhe pjatat tuaja do të kenë shije të mahnitshme.

6. Ëmbëlsirë e ngjitur në tigan

Problemi

Kjo i ndodhur të gjithëve: ju keni bërë tortë të përsosur, por ka ngjitur në tigan dhe nuk do të dalë. Para se të rrënoni tortën tuaj mahnitëse, provoni këto zgjidhje të thjeshta.

Zgjidhja

Ju mund të provoni të mbështillni një leckë të lagur në tigan (duke përfshirë pjesën e poshtme të tiganit) dhe ta lini atë për një kohë – nëse jeni me fat, tortë juaj do të dalë lehtë pas pak minutash. Nëse jo, mund ta provoni ta ftohni në temperaturën e dhomës, pastaj ta vendosni në frigorifer – kjo duhet ta bëjë tortën të dalë me lehtësi.

DELIMANO