Jim Morrison për Jetën dhe Veten, Vdekjen, Trishtimin, Hidhërimin dhe Dashurinë

  1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!
  2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!
  3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.
  4. Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.
  5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.
  6. Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.
  7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.
  8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.
  9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.
  10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes. –

   

  Për Vdekjen, Trishtimin dhe Hidhërimet e Dashurisë…

  1. Prapa çdo loje ekziston ideali i vdekjes.

  12.Te gjithe kerkojne nje mik, por asnje nuk provon te behet i tille.

  1. Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.
  2. Perse nuk na lejojne te dashurojme …X vjeç kur mund te vdesim ne çdo moshe?!
  3. Nuk ju kerkova une te me lindni, ndaj me lini te jetoj. –
  4. Dikush pret shiun per te mos qare vetem. –
  5. Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre. –
  6. Jeta eshte veç nje enderr ne rrugen e vdekjes
  7. Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse, sepse ferrin e jetova ketu. –
  8. Dashuria eshte gezimi i qenies 2, tmerri qe mbetesh 1, frika qe behesh 3. –
  9. Nese juve ju mugon dikush ne bote, per mua jeni ju qe i mungoni botes. – YLL!
  10. Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende. – Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille